השמורה הנמוכה בעולם, עינות צוקים [עין פשחה] שמורת טבע

אתרים קשורים: עין צוקים

"סיכויי הבילוי בעינות צוקים נראו לנו מזהירים ממש כמו יריחו, וכבר היינו מוכנים להכתיר את ים המלח כחוף העדנים: מים, צמחייה, חיות ועופות, גאולוגיה ומרחצאות חמים - הכל מצוי כאן בשפע, ובלי כל היסוס החלטנו לשהות יומיים על עין זו". הנרי בייקר טריסטראם, מסע בארץ ישראל, יומן, 1863-1864.


עינות צוקים היא שמורת טבע ובה בריכות מים מתוקים לשפת ים המלח. נעים מאוד לבקר בה כשקר בכל הארץ וכשאין בה הרבה אנשים. טמפרטורת המים היא תמיד 22 מעלות, והשמש כמעט תמיד בשמיים. כל המשפחה תהנה בשמורה: שני מתחמים של בריכות להנאתכם, העליונות  בנויות ומבוטנות, בלי דגים, והתחתונות טבעיות יותר. הדגים סימפטיים. יש גם איזור ליד הבריכות התחתונות מתחת לעצים הגבוהים שהוא אידיאלי לתינוקות. זהו אזור מוצל עם מים בגובה הקרסולים. שם אסור לעשות מנגלים [בניגוד לרוב השמורה] אבל מותר ואף רצוי לעשות פלאצ'-פלאצ' במים.

 

איפה?

3 ק"מ דרומית לקיבוץ קליה

טלפון

02-9942355 או 02-9947815

אתר האינטרנט

רשות הטבע והגנים parks.org.il

כמה זה עולה?

25 למבוגר, 13 לילד

בשביל מה?

כי אם אין המון אנשים זה גן עדן

גישה לנכים

לבריכות העליונות

שעות העבודה

17:00-8:00, בחורף 16:00-8:00 בכל יום. בימים שישי השמורה נסגרת שעה לפני. הכניסה לשמורה מותרת עד שעה לפני סגירתה

 

בכניסה לשמורה יש חנות קטנה ומזנון. יש גם מזנון ליד הבריכות התחתונות הפתוח בחגים ובסופי שבוע. שירותים ומקלחות בשני המתחמים, מותאמים גם לנכים. אסור להביא כלבים, זברות, סמורים וכל חיה אחרת.

בשמורה גם מצוי אתר ארכיאולוגי המיוחס לאיסיים ובו גידול חקלאות ובקר. במקום נמצא גם אתר הרודיאני של בית אחוזה, גן ומתקן להפקת בושם האפרסמון. הריח עבר, אבל הדימיון, לפחות שלנו, ממשיך לפעול: מה היה אותו ניחוח חמקמק שעילף את הבחורות בסופר-פארם המקראי?

החלק הדרומי של השמורה נקרא "השמורה החבויה" וניתן לבקר בו אך ורק עם הדרכה של נציג רשות שמורות הטבע. מדובר ב-1,500 דונם של נווה מדבר ובו חיות וצמחים מעניינים. הסיורים יוצאים בשישי ובשבת בשעות 10:00, 12:00 ו-14:00. אורך הסיור: שעה - שעה וחצי. נכים יכולים להשתתף בסיור בתיאום מראש. אם מתארגנת קבוצה, ניתן לתאם סיור גם בימים אחרים של השבוע. הסיור ליחידים בחינם, לקבוצות מחיר הסיור מופחת ממחיר הכניסה. הסיורים אינם מתקיימים בחודשים יולי אוגוסט. חם ולח מידי.