חוויה מעבר לקווים, מעברות הירדן אתר הסטורי, נהר הירדן

תגיות: טיולים, תיירות

גבול ישראל-ירדן, כידוע, עובר בנהר הירדן. אך גדר בטחון מונעת מלגשת אליו, וחצייתה מתאפשרת רק בליווי צבאי. שני אתרים על נהר הירדן נגישים לכניסה בתיאום מראש, והם שווים ביקור. מעל לנגיעות הנוצריות החזקות באיזור - שני האתרים יחד משלימים תמונה יהודית וישראלית עמוקה ושורשית.


האתר הראשון הוא אתר הטבילה "קאסר אל יהוד". זהו אתר נוצרי חשוב, אך יהודים היו כאן קודם. כאן חצו בני ישראל את הירדן בדרכם לארץ, בראשות רא"ל יהושע בן נון. האתר שופץ לאחרונה בהשקעה רבה. בכל שנה מגיעים לכאן אלפי נוצרים לטבילה כיוון שמישהו נוצרי טבל פה פעם, ואפילו האפיפיור כבר ביקר כאן. למקום תגיעו כנראה יחד עם קבוצות מטיילים שרובן צליינים, שיקריאו כמה פסוקים מהברית החדשה. תקריאו להם בחזרה את ספר יהושע. מרגש.

דרומה משם, רגע לפני שהירדן נשפך לים המלח,  עומד דומם גשר עבדאללה הישן שעבר מעל הנהר ופוצץ במלחמת ששת הימים. לצידו, בין גבעות החואר, קבר אחים המציין את מקומו של בית הערבה הישן. הישוב אחז במקום בגבורה, וננטש בשנת 1948 עם פרוץ מלחמת השחרור, בהוראת ראש הממשלה דוד בן גוריון. הנטישה הותירה ויכוח וכאב רב עד היום. אין כאן הרבה מלבד כמה אבנים דוממות, אבל הסיפור והזיכרון חזקים. זה המקום לשיר "אני זוכר את בית הערבה".

איפה?

על נהר הירדן, הכניסה לשני האתרים משני שערים נפרדים בגדר. לקאסר אל יהוד סעו על כביש 90 צפונה מצומת בית הערבה, ופנו ימינה על פי השילוט ["אתר הטבילה"]. בשער הגדר הצטרפו לליווי ולקבוצות הנכנסות, וסעו איתם ישר מזרחה, עד הנהר.

לגשר עבדאללה ובית הערבה הישן סעו על פי הנחיות המלווים. בדרך כלל תצאו מאתר הטבילה, ובשער הגדר תסעו מס' ק"מ דרומה, עד לשער הבא. ניתן להגיע גם מצומת בית הערבה בפניה צפונה, ומיד ימינה לכביש סוג ב' צר וארוך עד השער

טלפון

סער, רשות הטבע והגנים: 057-7766648 או 02-6504844

כמה זה עולה?

ללא תשלום

בשביל מה?

מקום מיוחד וקרוב, שחיכה תמיד מאחורי הגדר ולא ידענו

גישה לנכים

יש

שעות העבודה

בתיאום, בימים ב', ד', ו', ש', בשעות 9:00 - 15:00

 

לשני המקומות ניתן להיכנס בתיאום עם אנשי רשות הטבע והגנים באתר הטבילה, הממונים על התיאום עם צה"ל. הם באדיבותם יצמידו אתכם לקבוצות הנכנסות בדרך כלל בשעות הבוקר והצהריים. לא בכל יום מותר להיכנס, אך התיאום הטלפוני שוה את המאמץ.

עכשיו קבלו את המלצת המומחים: את הירידה אל הירדן אנחנו ממליצים לכם להרחיב לסיור רכוב עצמאי וחינמי בכל איזור בקעת יריחו. "ארץ המנזרים" מלאה באתרים מסתוריים ומרתקים, נגישים ושווים ביקור. רק עם הספר ביד אתם יכולים לבלות חצי יום של מסע רצוף מטען הסטורי ודתי, החושף חבל ארץ של מפגשים, ניגודים ומעברים. התחילו במסעדת לידו הישנה, המשיכו בבית חוגלה ובדיר חג'לה, וקנחו בנבי מוסא.