אמנות מליגת העל, מוזיאון קסטל מוזיאון לאמנות, מעלה אדומים

אתרים קשורים: מעלה-אדומים

גם אנחנו הופתענו, אבל דווקא במעלה אדומים נפתח לאחרונה מוזיאון מרשים לאמנות.


מוזיאון משה קסטל הוא מוזיאון ברמה בינלאומית. המוזיאון עצמו, שתוכנן ע"י דוד רזניק חתן פרס ישראל, וגם תוכנו, ציוריו ופסליו של משה קסטל -  מכות את הבא בשעריו בתדהמה.

"האמנות אינה סימבולית, אלא היא חומרית, החומר הוא העיקר, השמת הצבע, השמת שכבות על התמונה, זה עיקר העיקרים". כך הצהיר האמן משה קסטל כשלמד בפריז אחרי שהשלים את חוק לימודיו ב"בצלאל" בגיל 16 בלבד.

איפה?

בככר המוזיאון, רחוב החצוצרה 23, מעלה אדומים. נכנסים למעלה אדומים ופונים בכיכר השישית ימינה. שילוט ברור מהכניסה

טלפון

02-5357000

050-5885004 ענתי

אתר האינטרנט

www.facebook.com/moshe.castel

כמה זה עולה?

36 למבוגר, 100 למשפחה

בשביל מה?

כי אתם אוהבי אמנות שכאלה. כאלה אתם

גישה לנכים

יש

שעות העבודה

א'-ה' 17:00-10:00, ג' עד 19:00. ו' 14:00-10:00 

לאחר שנים, כששב לארץ, הקים עם אמנים נחשבים נוספים את הקבוצה "אופקים חדשים" שחרטה על דגלה העדפת אלמנטים אמנותיים אוניברסליים על פני אלמנטים מקומיים. משה קסטל הוסיף לסגנון האקספרסיבי המופשט מוטיבים מזרחיים, בהשפעת מה שכונה "אמנות כנענית". יצירותיו המאוחרות כוללות אלמנטים כגון אותיות הא"ב הקדום. ובאמת, בתמונות המפורסמות ביותר שלו יש שימוש נרחב בכתב קדום. אחת מהן אפילו תלויה בבית הנשיא.

הצייר קסטל המציא טכניקות חדשות יחודיות לו: גריסת אבני בזלת והנחתן על הבד. כל זאת בכדי ליצור "אינטגרציה עם הסביבה ההררית והתערות עם האדמה שעליה נולדתי". הקשר עם המקורות ועם השורשים שלו ליווה אותו כל חייו.

יום אחד, ב 1982, נסעו הוא ואישתו בכביש היורד מירושלים ליריחו וראו בתים נבנים על ההר. הם טיפסו למעלה אדומים, הביטו סביב, והנוף המדהים, שהזכיר לקסטל את נוף ילדותו בירושלים, הפעים אותו כל כך עד שהחליט ששם יוקם המוזיאון שלו. וכך היה.

במוזיאון המושקע ניתן לראות הרבה מיצירות האמן, לקיים אירועי חוץ ופנים, לקנות מזכרות בחנות, ובקרוב גם לשתות קפה בבית הקפה הקטן. אז בפעם הבאה שיש לכם שעה פנויה  אתם לא חייבים לקפוץ לתל אביב כדי לראות אמנות במיטבה. מעלה אדומים מחכה לכם.