וְיִשַׁי הוֹלִיד אֶת-דָּוִד, קבר ישי ורות, אתר ארכיאולוגי, תל רומיידה, חברון

אתרים קשורים: חברון

לאחר שסקרנו את העיר העתיקה של חברון - אנחנו מגיעים לאיזור הקדום באמת. במרומי ההר שוכנים שני אתרים יהודיים, במקום בו שכנה העיר חברון בימי האבות ואפילו לפני כן.


מבית הדסה ניסע ישר ברחוב דוד המלך, ההולך ונהיה צר. במהרה נגיע למחסום ברזל מאובטח, הסוגר את הרחוב. זהו הגבול בין חברון הישראלית לזו הפלסטינית. מעבר למחסום נמצאת כיכר השוטר, המרכז האורבני החדש של חברון הערבית. אנחנו פונים כאן שמאלה ועולים אט אט בעליה התלולה, אל פסגת ההר, אל תל רומיידה. בסוף העליה נוכל לראות מימין את הדרך לבית העלמין היהודי העתיק של חברון. אנחנו פונים שמאלה ומיד מגיעים לתל רומיידה.

"תל רומיידה" היא אחת מהשכונות בהן גרים יהודים בחברון. יום אחד, במקרה, בזמן הזזת קרוואנים במקום, התגלו שרידי העיר חברון הקדומה, מהתקופה הכנענית - הברונזה הקדומה, המתוארכת ללפני 4,500 שנה. ניתן לראות שרידים אלו ליד בנין מנחם, מול הבית המכונה בפי כל "בית השרמוטה". במקום חומה רחבה ומדרגות המובילות לשער העיר. נעם ארנון רואה בעיני רוחו את יצחק אבינו ואברהם אביו הולכים כאן יד ביד [טוב, זה היה לפני כל הקטע הזה שהוא ניסה לשחוט אותו]. יצחק שואל את אבא שלו "אבא, ממתי החומה הזאת?" ואברהם עונה לו, "מה, זאת? זאת עתיקה! זה ברונזה קדומה בני. אנחנו כבר בברונזה התיכונה!" מצחיק מאוד. ליד החומה הזאת התגלתה חומה ע-נ-קית שבגלל גודלה ובגלל שבתנ"ך מוזכר שחברון היא עיר ענקים, קוראים לחומה "חומת הענקים".

איפה?

בשכונת תל רומיידה בחברון. סעו ברחוב דוד המלך ישר עד הסוף, עלו שמאלה עד הסוף ופנו שמאלה לשכונה. עלו במדרגות מימין, לבסיס הצבאי, והקיפו אותו משמאל בשביל מגודר

טלפון

להדרכה ומידע: היישוב היהודי בחברון, 1-800-400-456

כמה זה עולה?

ללא תשלום

בשביל מה?

בשביל התצפית שסוגרת מעגל, בשביל מלכות ישראל שסוגרת מעגל

גישה לנכים

לשכונה - אפשרית. לקבר - ממש לא  

שעות העבודה

תמיד

במקום נמצאו ממצאים רבים בעלי חשיבות עצומה כמו, למשל, תכשיטים מהתקופה של ערב כניסת בני ישראל לארץ [בני ישראל היו ידועים בחתיכותם ולכן עמי כנען החליטו להתקשט בשבילם? זאת, בכל אופן, התיאוריה שלנו]. התגלה גם בית ישראלי מתקופת חזקיהו [למי שלא יודע מדובר בלפני 2,700 שנה]. לבית קוראים גם "בית ארבעת המרחבים" כי הוא בנוי משלושה חדרים בצורת "ח" ומרחב פנימי, מעין פטיו חצי סגור. במקום נמצאו כלים, מטבעות וחותמות רבות. התגלה גם לוח חרס קטן כתוב בכתב יתדות אכדי, לא פחות. חלק מהממצאים נמצאים במוזיאון בקרית ארבע, עליו עוד ידובר. 

במרומי התל, מאחורי הבסיס הצבאי, נמצא קבר ישי ורות. במבנה אבן עתיק נמצא קברון קטן, מטופח ומסודר, המזוהה עם מקום קבורתם של ישי, אבי דוד המלך, ורות המואביה, סבתו. מקורות רבים דנים במשמעויות העמוקות של סיפור רות. מדוע דווקא מי שהגיעה מארץ אחרת ועם אחר  היא זו שהולידה את המלכות המצופה לעם ישראל? גן קטנטן ויפה ליד הקבר מזמין את המבקר בו לשבת ולקרוא במגילת רות. בחג השבועות המקום מלא באנשים שבאים לעשות בדיוק את זה. המקום שופץ קלות לאחרונה, לאחר שנים של עזובה, על ידי חבורה של מתנדבים מארצות הברית ששאלו את עצמם אם צריך לטוס 12 שעות בשביל לסדר כאן את העניינים. אולי גם רות המואביה שאלה את עצמה שאלות דומות, בדרך ממואב לכאן.

את הסיור שלנו בחברון ניתן לסיים כאן, בתצפית מאולתרת למטה, אל חברון העתיקה והחדשה, ואל המסלול המפרך שעברנו. ממערת המכפלה ועד לכאן. מאז ועד היום.