מלך לב אדום, ארץ יהודה, מוזיאון ארכיאולוגי, קרית ארבע

אתרים קשורים: קרית-ארבע

בכניסה למוזיאון ארץ יהודה בקרית ארבע יושבת קרני מול דוד גולדמן, מנהל המוזיאון. היא פותחת את כף ידה והוא שם בה מטבע ברונזה קטן, פשוט. המטבע מתקופת המרד הגדול וכתוב עליו "לחירות ירושלים". קרני סוגרת את ידה ומתחילה לדמוע מהתרגשות.


מעולם לא היה לנו סיור כל כך מרגש במוזיאון כלשהו. למרות שאין כאן שכיות חמדה יוצאות דופן, לכל ממצא כאן יש סיפור עמוק, ודוד מספר אותו היטב. עברנו בין מאות מוצגים ארכיאולוגיים מאתרים שונים ברחבי ארץ יהודה ההיסטורית, ביניהם תל חברון המקראית ואתרים בהר חברון - שמייצגים את התרבות החומרית וחיי היום יום, מהתקופה הכנענית וימי האבות, ימי הבית הראשון והשני, המשנה והתלמוד. מלבד מאות כלי חרס, גמענו סיפורים על כלי נשק, מטבעות, תכשיטים, כלי עבודה, כלי זכוכית ואבן. במוזיאון מוצגים גם פריטים אדריכליים, ביניהם משקופי אבן המעוטרים במנורות שבעת הקנים מבתי כנסת קדומים בדרום הר חברון, רצפת פסיפס מבית המרחץ שבהרודיון תחתית, וכן ידיות של קנקני אגירה עליהם חותם "למלך חבר[ו]ן" מימי חזקיהו המלך, מכלול של כלים שנמצאו בקבר מהתקופה הכנענית המאוחרת שהתגלה בתל חברון ועוד ועוד...

מומלץ מאוד להזמין הדרכה, שניתנת על ידי דוד, בעברית או באנגלית, לקבוצות מבוגרים, בד"כ בסגנון של שיחת פתיחה "על כוס קפה" ואח"כ סיור בתצוגת המוזיאון.

איפה?

בכניסה לקרית ארבע, בקומה העליונה של בניין המועצה המקומית. מכביש 60 היכנסו לרמת ממרא, פנו ימינה וסעו לקריה, בכיכר השניה תראו את הבניין משמאלכם

טלפון

02-9605576 

כמה זה עולה?

כניסה 10 , עלות הדרכה ופעילויות תלויה באופי הפעילות

בשביל מה?

בגלל ההיסטוריה, השורשים, הסיפורים וההדרכה המצויינת

גישה לנכים

יש

שעות העבודה

א'-ה', 12:30-9:00 פתוח בכל שעות היממה לקבוצות, בתיאום מראש

במוזיאון מתקיימת פעילות חינוכית חוויתית, במגוון נושאים, עבור ילדים ובני נוער, מגיל הגן ועד בי"ס תיכון, בהדרכת הצוות החינוכי של המוזיאון. הפעילות מלווה במצגות, הפעלות, משחק, חקר וגילוי וסדנאות יצירה. כל הפעילויות בתשלום, ומותאמות לגודל ואופי הקבוצה.

הזמן טס. ראשינו היו מלאים במחשבות על אוניות סוחר המביאות כלים מקפריסין, בכלים לאיסוף אופיום, במטבע כסף ועליו דמות נשר ודיוקן קיסר, ומעל הכל, המנטרה "לחירות ירושלים", מאז ועד היום, שמפעמת בליבנו ובידינו.

ניסינו לקחת איתנו את המטבע. לא הצלחנו. לא נורא, ננסה שוב, בקרוב.