הסימטאות כולן שלו, אברהם אבינו, שכונה ובית כנסת, חברון

אתרים קשורים: חברון

כמה מאות מטרים ממערת המכפלה נמצאת שכונת אברהם אבינו.


זהו המרכז הגדול ביותר של התישבות יהודית בחברון, והוא בנוי על חורבות בתי היהודים שגרו כאן לפני תרפ"ט. חשוב לדעת כי יהודים התגוררו בבתים רבים נוספים ברחבי העיר, אך רק במקומות מעטים הצליחו היהודים לחדש את ההתישבות. הקהילה היהודית בחברון שמרה על רצף בן אלפי שנים. הרצף נקטע רק בתקופת הבריטים, בשנת 1929, כשהערבים פרעו וטבחו ביהודי העיר, והיא ננטשה לכמה עשרות שנים. לאחר מלחמת ששת הימים החלו מאמצי חידוש ההתישבות בחברון, ואחד האתרים המרגשים שנמצאו היה שריד בית כנסת אברהם אבינו. בית הכנסת היה מוקד הקהילה היהודית העתיקה, ואגדות המקום מספרות על נפלאות שהתחוללו כאן. הגדולה שבאגדות מספרת על שבת יבשה במיוחד, בה כמעט לא היה מניין בבית הכנסת. יהודי אחד היה חסר למניין, והעצב גדול מאד. אברהם אבינו, שישן לא רחוק מכאן, שמע על הצרה, התחפש לאיש זקן [בדרך כלל הוא לובש ג'ינס] ובא להשלים מניין. כשנעלם הזקן במוצאי השבת הבינו כולם שהיה זה אברהם אבינו, והצטערו שלא לקחו ממנו פרטים כדי להשאר חברים שלו בפייסבוק.

לאחר שחרור העיר בשנת 1967 הגיע לחברון הפרופסור בן-ציון טבגר, שהחל לחפור באיזור בית הכנסת. במקום נמצאה חורבה ששימשה כדיר עזים. לאחר החפירות שוחזר בית הכנסת המקסים, וכיום שוב יהודים מתפללים בו. תכנסו, אל תתבישו.

 

איפה?

במרכז העיר העתיקה, חברון. ממערת המכפלה המשיכו ישר ברחוב דוד המלך כמה מאות מטרים, ובכיכר פנו ימינה, לרחוב הראשון

טלפון

1-800-400-456

אתר האינטרנט

hebron.org.il

כמה זה עולה?

ללא תשלום

בשביל מה?

בשביל לראות ילדים יהודים משחקים איפה שפעם היו ילדים יהודים משחקים

מתי?

מאז ולתמיד

גישה לנכים

לשכונה - אפשרית. לבית הכנסת - כמה מדרגות

 

לסיום, טיפ קטן: בחדרון קטן הסמוך לבית הכנסת אברהם אבינו - נמצא בית הכנסת של חב"ד, על שם הרבנית מנוחה רחל סלונים. את החדרון רכש בשנת 1815 האדמו"ר האמצעי של חב"ד, שהפך אותו לבית כנסת עבור תלמידים ששלח להתישב בחברון. כעבור מספר שנים עלתה בתו, מנוחה רחל, לארץ ישראל והתישבה בחברון. הרבנית מנוחה רחל היתה לאבן שואבת רוחנית בקהילת חברון, ולימים כונתה "אם הישוב היהודי בחברון". היא נקברה בבית העלמין היהודי במקום. חדרון בית הכנסת שופץ ושוחזר לאחרונה בטוב טעם ובאסתטיקה, כיאה לחסידות חב"ד. בכדי למצוא אותו הקיפו את בית כנסת אברהם אבינו בהליכה שמאלה, ימינה וימינה. אם המקום פתוח - כדאי לכם להציץ ולדמיין את חסידי חב"ד עוסקים בתורה ובתפילה, ממש כאן, לפני מאתיים שנה.

בשכונת אברהם אבינו מתגוררות כיום כמה עשרות משפחות יהודיות. מדי כמה שנים נחשפים יסודותיו של עוד בית יהודי שנחרב, ובמקומו נבנה אחד חדש. ילדים בשכונה מספרים שמדי פעם מגיע לבקר פה יהודי זקן.