אבי המעיינות, עין מבוע [פואר] מעיין, נחל פרת [ואדי קלט]


נחל פרת הוא כל הסיבות הכי טובות להגיע לאיזור גוש אדומים.


"הואדי", בפי תושבי המקום, הוא עבורם הבית. שמורת הילדוּת. מסתור כל האהבות, מושא כיסוף וגעגוע. מים מתוקים זורמים [מה זורמים, גועשים!] כל השנה בלב מדבר, יְרוֹק צִמְחָה וְקַנָה, ומסביב  צְחִיָּה ושַיִת. נאדה. גבעות מדבר שוממות. מדהים כמה כלום יכול להיות יפה.

ובתוך הערוץ, כבין קִפְלֵי סינר-אם, מסתתר עולם של חי וצומח, ודומם. מעיינות-שֶצֶף ומנזרי-רַחַק מתרפקים בצלעי מִסְלָע אדירים, תוהים לעצמם בהצטנעות: האם כשלא רואים אותי - אני לא קיים?

איפה?

ליד הישוב אלון. מכביש 1 פנו צפונה בצומת כפר אדומים וימינה לדרך אלון, כביש מספר 453. זוהי "ארץ המרדפים" אליה חדרו מחבלים מירדן לאחר מלחמת ששת הימים, וכאן רדפו אחריהם. אל דאגה, הם כבר לא כאן. הסכנה האמיתית היא הכביש. הוא מפותל מאד. סעו בזהירות. לאחר ק"מ וחצי של ירידה אחרי הישוב אלון תראו מפרץ חניה ושלט של רשות הטבע והגנים. חנו ורדו ברגל את הירידה הקצרה. המעין מימינכם

כמה זה עולה?

כלום! גורנישט! אפס! [בינתיים]

בשביל מה?

קרוב, חינם, והכי יפה בעולם!

מתי?

תמיד. בחגים וחופשות עמוס מאד. בקיץ הטבילה במים הקרירים נהדרת

גישה לנכים

אפשרית

מידע שימושי

את פעימות המעיין

שלושה מעיינות פעילים משקים את נחל פרת: עין פרת [פארה], עין מבוע [פואר], ועין קלט.

3 נקודות הנגישות לרכב.

לעין פרת במערב - הכניסה בתשלום והירידה דרך הישוב ענתות. זהו האתר המפותח ביותר לקבלת קהל בנחל. גם אם הבאתם קבוצה של 300 איש בתא המטען  יהיה להם איפה לשבת. המתחם מטופח ובו שולחנות פיקניק, צל, שירותים ומזנון. 

עין קלט במזרח - הוא מעיין שהגישה אליו קשה יותר, והיא מתאימה לרכב 4X4 בלבד. הכניסה לעין קלט דרך הישוב מצפה יריחו.

עין מבוע הוא האפשרות האמצעית והמומלצת שלנו. עין מבוע הוא נווה בלב מדבר. מקום עוצר נשימה שהוא חובה לכל מטייל באיזור. המעיין עצמו הוא מעיין פועם, כלומר מעיין שכבה קרסטי שנובע בסלע גיר, בו המים נובעים בין שכבות רכות וקשות כך שלפעמים הבריכה מלאה ולפעמים היא מתרוקנת. הבנתם? אנחנו לא. מה שכן הבנו זה שצריך לבדוק אם יש מים לפני שקופצים לבריכה, כלל שהוא טוב תמיד, ולא רק בעין מבוע. שימו לב: מי המעין אמנם צלולים, אך לפעמים המים בנחל מזוהמים. אין בעיה לשחות, אבל אל תשתו. אפשר לעשות פיקניק חמוד במקום. בבקשה השאירו נקי. מלבד המעיינות ניתן לטייל בנחל במסלולים רגליים שונים. תוכלו להתייעץ עם אנשי רשות הטבע והגנים בעין פרת, או עם בית ספר שדה עפרה [עמ' 93] בטלפון 02-9975516. אם אתם בקבוצה או משפחה גדולה - תוכלו גם להזמין מהם הדרכה.