חומות חימר, אדם ואדמה, סטודיו לקרמיקה, אלון שבות

אתרים קשורים: אלון-שבות

יונה ברוך ואמא שלה, ציונה טובי, הקימו במבנה תעשייתי באלון שבות סטודיו מקסים לקרמיקה.


בעבר שימש הסטודיו לסדנאות בלבד ומשפחת ברוך גרה במה שיונה מכנה "הצימר", כלומר בקומה למעלה. עכשיו הזוג כבר עבר דירה, והסטודיו הפך למקום בו ניתן גם לרכוש את עבודותיהן היפות של ציונה ויונה. החלוקה ביניהן ברורה: ציונה מעצבת את הכלים ויונה מכינה אותם.

יונה [במילרע] המתוקה עושה ידיות לספלים ומספרת לנו סיפור: אחרי שלמדה שנתיים בתל חי והיתה שוליה של אמן בצפת, עבדה בסטודיו כדי לצבור מיומנות. אחרי שחשבה שהיא כבר בשלה ויודעת מספיק, לקחה פסק זמן לפני הקפיצה הגדולה לעצמאות ונסעה להודו. שם, בכפר קטן של כדרים, ראתה אבניים בפעולה, והיא הרי מכירה אבניים. היא הביטה בעיניים כלות בחימר המסתובב ובידיים המלטפות אותו, עד שאחד ההודים הציע לה לנסות. היא התיישבה על המכשיר בבטחון, וסביבה חבורת הודים יושבים ומסתכלים.

 

איפה?

איזור תעשיה אלון שבות

טלפון

054-5924043

אתר האינטרנט

www.adamveadama.co.il

כמה זה עולה?

גביע לקידוש: 90

בשביל מה?

בשביל חיוך תימני אסלי וכלים פשוטים ויפים. אל תחמיצו את האבניים עובדות. פה לא באים רק לקנות, באים גם להסתכל [בלי להפריע]

גישה לנכים

יש

שעות העבודה

א'-ה', 8:30 - 17:00 עם הפסקות

 

"הייתי כבר כדרית מאוד מנוסה. זה לא היה אתגר בשבילי, אבל התגעגעתי לעבוד, אז ניסיתי. זאת היתה קטסטרופה. החומר לא התמרכז לי ועף לכל עבר. הוא היה גושי וגס. לא הצלחתי לעבוד. בסוף ברחתי משם. פדיחה איומה. זה היה לי שיעור גדול בענווה".

יונה גם שורפת את החימר שלה בענווה. השריפה במקום היא שריפת גז. אף פעם אי אפשר לצפות מה יקרה. הצבעים של הגלזורה ישתנו במידת החום ומידת החום מושפעת מאבנים שיונה מכסה ומסירה אותן מפתח האיוורור של התנור. כך שאם צבעת את הקערה שלך בכתום, יש סיכוי טוב שהיא תצא ירוקה או אדומה. עוד שיעור בענווה.

הסטודיו הפך למקום תצוגה ומכירה, והוא בעצם גם חנות לכל דבר. המגוון נאה, הכלים יפים, ביתיים ושימושיים, והמחירים נוחים.  במקום מתקיימות גם סדנאות: מפגש בודד לזוג שבו מתנסים בעבודה על אבניים ללא שריפת הכלים עולה 180 ₪. סדנא מקיפה יותר נמשכת שלושה חודשים, פעם בשבוע.

חובבי אמנות שימושית או לא, אם אתם באיזור  תכנסו. כיף להכנס למקום שהוא לא רק חנות, אלא גם עובדים בו. אחרי כמה דקות במקום מן הסתם תיזכרו במישהו שרציתם לקנות לו נטלה או זוג פמוטים עבודת יד...