אורנה כוגן, מורת דרך


כמה מילים על עצמי:

שמי אורנה כוגן ואני ילידת קייב. מיום עלייתי ארצה, בשנת 1990 אני גרה בירושלים. עזבתי את העיר רק במהלך השירות הלאומי . שירתתי שנתיים בגוש עציון ורמת הגולן. את הסיור הראשון שלי הדרכתי בהיותי תלמידת תיכון בשיעורי שלח. המשכתי להדריך בשירות הלאומי. ולאחר מכן במהלך לימודי באונ' העברית עברתי קורס מדריכי טיולים בירושלים של יד בן צבי. יש לי תואר ראשון בהיסטוריה וספרות, תואר שני בהיסטוריה של עם ישראל וכן אני מורת דרך מוסמכת. בנוסף , כאמור יש לי תו תקן להדרכת סיורים במערכת החינוך.

אני מאוד אוהבת להדריך סיורים היסטוריים, ארכיאולוגיים וכן להפגיש את המטיילים עם הדתות והמסורות השונות

כשאינני מדריכה אני אוהבת לקרוא ספרי היסטוריה ומדע בדיוני, בעיקר. ולטייל בעצמי.

 

טלפון

052-664-1234

דואר אלקטרוני

kogan.orna@mail.huji.ac.il

שפות

רוסית \ עברית \ אנגלית

 

סיורים לדוגמא:

5000 שנה ביום אחד:

האם אתם עדיין מתבלבלים מי היו כאן קודם? הרומאים או היוונים? איפה נכנס חנוכה והבריטים בכל הסיפור הזה? ובכן היום הזה הוא בשבילכם.

אנו ניפגש בשער יפו וניכנס למגדל דוד. המוזיאון לתולדות ירושלים ב5000 השנים האחרונות. במהלך הביקור נכיר את המלך הורדוס והקיסר אדריאנוס. את החשמונאים ובר כוכבא נדבר על הכנסיות ומינזרים הצלבנים והאיסלם. לאחר הביקור במוזיאון נטייל ברובע היהודי וניכנס לחצר היישוב הישן. שמתאר את חי היום יום בירושלים במשך מאות השנים.

לאחר מכן נלך להר ציון ונכיר את המסורות השונות סביב ההר. קבר דוד, חדר הסעודה האחרונה וכנסיית דורמיציון. נסיים את היום בקברו של אוסקר שינדלר

·         ישנה אפשרות לעלות על חומות העיר העתיקה לאחר הביקור במגדל דוד. ואז לבקר בהר ציון, הרובע היהודי, חצר היישוב הישן.

·         בערב נראה את המיצג האורקולי במגדל דוד. ניתן לראות את המיצג ביום אחר.

·         אורך הסיור : יום שלם. ניתן לבחור חלקים מהמסלול.

 

ירושלים בירת ישראל בשיא תיפארתה:

סיורנו יתחיל בעיר דוד. החלק הכי קדום של ירושלים. אנו נבקר בארמון דוד, ניראה את בתי עשירי העיר, את הכלא של הנביא ירמיה, נצפה בסרט התלת מימד ובקיץ ניכנס למים. נרד מתחת לאדמה ונבין כיצד לוחמי המלך דוד כבשו את העיר. נעמוד היכן שהמליכו את שלמה במעיין הגיחון, ניכנס לנקבת חיזקיה ונלך לבריכת השילוח. משם נעלה דרך תעלת ניקוז בת 2000 שנה למרכז דוידסון. הרחוב הראשי של ירושלים בימי המקדש השני. גם שם ניראה לא רק ארכיאולוגיה אלא גם סרט על חוויותיו של העולה לרגל. משם ניכנס למנהרות הכותל שמהוות את המשכו של הרחוב העתיק. נשלים את חוויית הביקור בירושלים שלפני אלפיים שנה בביקור ברובע ההרודיאני הבית השרוף ומכון המקדש

·         אורך הסיור : יום שלם. ניתן לבחור חלקים מהמסלול.

 

עין כרם. כפר בהרי ירושלים.

סיור קצר ונחמד של שעתיים. שניתן לעשותו גם בשבת. כפר מוסתר בהרי ירושלים ליד יד ושם. אני אספר לכם על תולדות הכפר היהודי , מימי שאול המלך ועד לבית ספר החקלאי של רחל ינאית אך עיקר סיפור המקום קשור דווקא לנוצרים. זה המקום שלפי המסורת הנוצרית נולד בו יוחנן המקביל וכאן ביקרה מירים , בהיותה בהריון אצל קרובי משפחתה, הורי יוחנן.

נראה את כנסיית הביקור, כנסיית יוחנן ומנזר האחיות ציון. וכמובן את מעיין מרים.

 

סיור בקיריית הממשלה:

 

עם סיומה של מלחמת העצמאות ובהחלטת דוד בן גוריון הוחלט לעביר לירושלים את כל משרדי המשלה. אנחנו ניכנס לבית המישפט העליון ונראה את הכנסת. נטייל בגן הורדים ונראה את בנק ישראל ניכנס למוזיאון ישראל וניראה את הדגם של ירושלים בימי הבית השני

אורך הסיור :4 שעות.

 

 על תולדות הגבעה הצרפתית והסביבה

v      ניפגש מחוץ לבית הקברות הבריטי הצבאי בהר הצופים

v      ניראה את מעונות האוניברסיטה העברית,

v      נכיר את בית הקברות הבריטי מימי מלחמת העולם הראשונה

v      נמשיך לבית החולים הדסה, בית החולים המודרני הראשון בארץ ונישמע על ארגון נשות הדסה

v      ניכנס לאונ' עברית ולגן הבוטני

v      ניראה (מבחוץ) את בית הקברות האמריקאי

v      נסיים בתצפית לכיוון העיר העתיקה מעל מערת קבורה יהודית

משך הסיור 4 שעות

 

חג האורות: סיור חנוכיות.

סיורנו יתחיל בשער יפו, יסתיים בכותל ויימשך 2-3 שעות. במהלכו נדליק חנוכיות, נקבל צ'ופרים, נאכל סופגניות ונכיר לעומק את חג האורות. כל מה ולמה חז"ל שנאו את החשמונאים וניסו להמעיט בערכם? מה היה יחסה של התנועה הציונית לחג חנוכה? מהם דיני הדלקת הנרות ועוד. ומדוע בימים הכי אפלים של השנה בני הדתות השונות חוגגים חגי אורות? 

 

יום בעיקבות שי עגנון

ניפגש בתצפית ארמון הנציב.

משם נלך ברגל דרך השכונה תלפיות. נראה את הבתים בני 100 השנה מראשית ימי השכונה ונשמע על אליעזר בן יהודה ובני משפחתו, שי עגנון, אויבו פרופסור קלאוזנר ראש מחלקה לחקר הספרות והמקרא באונ' העברית בירושלים, מאיר בן דוב הצלם העברי הראשון שעלה מקייב,  האדריכלים ושבנו את השונה וגרו בה ואחרים. נראה את בית הכנסת שי עגנון, ואת בית הקברות הבריטי. (45-90 דקות)

נבקר בביתו של שי עגנון. נראה את הבית נשמע על הסופר ונראה את הסרט. (120 דקות)

משם ניסע לשער יפו. סיור ברובע היהודי בעיקבות הנובלה הכי מפורסמת של הסופר. תהילה. כולל ביקור בחצר היישוב הישן. בחצר היישוב הישן יש אפשרות להזמין כיבוד בנוסח מאכלי העדות של פעם ולאכול שם.

אורך הסיור יום שלם. ניתן לחלקו ל2 חצאי ימים. ולעדות תלפיות בניפרד והעיר העתיקה בניפרד.

 

הצעה לסיור בנחלאות (היציאה מהחומות 2)

לפני שנים רבות כאשר האימפריה העותמנית שלטה במחצי עולם והתנגדה לכל שינוי או שמץ של מודרניזציה או רעיון מהפכני החליטה קבוצת יהודים לשנות סדרי עלם ולחזור אל העבר המפואר. הם רכשו קרקעו. מי בכספו , מי לקח הלוואות ומי ביקש תרומות וקנו קרקעות לאורך כביש ירושלים יפו כדי להרגיש ביטחון ,שכן הצבא הטורקי עשה שם פטרולים פעמיים ביום. מכספם הם סללו כבישים, חצבו בורות מים ובנו בתים. לאיזור החדש הם קראו נחלאות כמו נחלות בתנ"ך שכן הבם באו להתנחל בארץ אבותם. עניים ועשירים. בני כל העדות והגילאים. היום השכונות הללו , כ30 במספר הם לב העיר ירושלים.

אנחנו נראה את בית היתומים שנבנה בכספי הנדיבים מבוכרה, את בית הכנסת של חברי המחתרות ובו סליק לנשק, את ביתו של הצדיק הירושלמי הרב אריה לוין הבית שבו נולד נשיא המדינה יצחק נבון. נישמע את סיפורם של בורות המים ומשפחת שיריזלי על 14 מילדיה ובית הדפוס שברושתה. ניראה את בית הכנסת שהפך לפאב, את עצי האיקליפטוס המוגנים את מועדון הנוער של הכונה ובית כנסת עדס. נסיים בשוק המפורסם של העיר הוא מחנה יהודה.

משך הסיור 4 שעות.

 

הנקרופוליס של עיר הקודש

אנו ניפגש במשכנות שאננים וניכנס למרכז מנחם בגין. כן כדי לראות מערות קבורה עתיקות מימי הבית הראשון. אתם תגלו על האוצרות שהתגלו שם כולל קטעי התנך הקדומים ביותר בעולם מהמאה ה-8. ואז נרד לגיא בן הינום יחד עם נביאי ישראל. נלך דרך נחל הקדרון ונסיים את סיורנו במונומנטים מימי הבית השני. יד אבשלום, קבר בני חזיר וזכריה

אורך הטיול : עד 4 שעות

 

כל התחלות קשות?

מה גרם לתושבי ירושלים לעזוב את החומות באמצע המאה ה19? ובזכות אלו גיבורים קמה מדינת ישראל?

אנו נטייל בימין משה, משכנות שאננים, מחנה ישראל ובית דוד. ניכנס לימקא ולמלון המלך דוד. ניכנס לבית הדואר המרכזי מימי המנדט ולמוזיאון אסירי המחתרות.

אורך הסיור 5 שעות

 

סיפורי חיים ברחוב הנביאים:

במקביל לרחוב יפו היו רחובות שקטים יותר אך מעניינים לא פחות. אחד מאותם הרחובות היה רחוב הנביאים

אנו ניראה את המלון שבו לן תיאודור הרצל, את בית הספר האנגליקני ואת בית החולים ביקור חולים, את ביתה של המשוררת רחל והרופאה היהודייה הראשונה ד"ר הלנה כגן, את הכנסייה האתיופית וביתו של אליעזר בן יהודה. בית הרב קוק והצייר הולמן הנט, אם רצונכם בכך ניכנס גם לבית אנה טיכו ומוזיאון לוחמי המחתרות

אורך הסיור 2-5 שעות.

 

גבעת התחמשות

ב6 ימים צבא הגנה לישראל שינה את המציאות הביטחונית והפוליטית במזרח התיכון. אני אספר לכם על קרב אחד שנימשך כמה שעות בירושלים. אנו נבקר בבונקרים, נרוץ בתעלות וגם ניראה את המיצג האור קולי

אורך הסיור שעתיים

 

חלות בנחלאות:

כל יום חמישי בלילה עובדות המאפיות לקראת שבת. בסיורנו אנחנו נדבר על משמעות הלחם בהיסטוריה. על סוגי הלחמים והחלות השונות. נראה מאפיות בהן ציוד בן 100 שנה ומאפיות הניפתחו בשנים האחרונות. נתחיל במאפיות שנימצאות בנחלאות ומשם נתקדם לכיוון מאה שערים. נבקר במאפייה בה הוסתר הנשק לאסירי המחתרות שישבו בעלא ומאפיות עדתיות.

במהלך הסיור נוכל לקנות את התוצרת 

משך הטיול 4 שעות

 

מייאוש לתקווה:

יד ושם והר הצל. כולל הביקור במוזיאון אנטראקטיבי בהר הרצל.

משך הסיור: כ6 שעות