האיש שהזיז את הגבינה, חוות הר סיני משק צאן, סוסיא

תגיות: גבינות, משקים
אתרים קשורים: סוסיא

חשבתם שסוסיא היא חור? תחשבו שוב, או יותר נכון, תטעמו שוב. הביקור בסוסיא הוא ביקור מרגש קולינרית, אם תסלחו לנו על הפלצנות.


יש המון צאן בסוסיא, ומהם מפיקים חלב, ומהחלב  גבינות ויוגורטים. שלוש מחלבות בסוסיא, אחת מסחרית, "חלב הארץ", שהיא אחת מהמתקדמות בארץ, ושתיים קטנות, בוטיקיות. ומכיוון שאין דבר שלא נַעֲשֶה למענכם, קוראינו הנאמנים, יצאנו לטעום.

חוות הר סיני סמוכה לבתי הישוב סוסיא. חווה אקולוגית, אורגנית, משפחתית-חקלאית. הכל נבנה כאן בעשר אצבעות. מקים החווה, יאיר הר סיני, היה מוביל דרך בתחום החקלאות האורגנית ואידיאולוג של אהבה טבעית לארץ ולאדמה. יאיר נרצח על משמרת אהבתו, בשטחי המרעה שלו. את החווה המשיכו לקיים דליה, אשתו, עם ילדיה ומתנדבים צעירים שהגיעו לקחת חלק בעבודה הרבה.

 

איפה?

בפאתי סוסיא. הכנסו ליישוב, סעו עד מרכז היישוב ופנו ימינה אחרי בית מספר 100 לתוך שביל עפר. החווה תתגלה לעיניכם במלוא הדרה

טלפון

02-9964652 

כמה זה עולה?

יוגורט רגיל או מעודן: 16 ₪. המעודן מאוד סמיך אבל פחות חמוץ. טעים טעים. לבנה, רגילה או מעודנת  16 ₪. צ'רקסית בכל מיני טעמים 20 ₪, ריבת חלב [עיזים!] 30 ₪, גבינה קשה חריפה [שנראית לנו מצויינת לגירוד מעל פסטה למשל] 30 ₪ ל 100 גרם

בשביל מה?

כי טעים, כי מקסים, כי מרגש

שעות העבודה

החווה פעילה תמיד, ביקורים בתיאום

כשרות

רבנות

 

בחוץ החום הלוהט, אבל בכניסה לבית המתוק של משפחת הר סיני תלויים פעמונים בצל הגפן. מתוך הצל הזה יבואו אנשים חייכנים ויתנו לכם מים קרים ומתוקים מבור המים של הבית, וטעימות של גבינות צאן משובחות. נשמע כמו חלום? כמו הזיה? אנחנו לא יודעים מה שמו בגבינות האלה, אבל ההרגשה היתה באמת חלומית.

כשתכנסו הביתה תוכלו לראות את המחלבה הביתית הקטנה. מוצרי החלב האורגנים המיוצרים כאן הם תוצר של ערבוב בין חלב כבשים לחלב עיזים. ככל שזה סמיך יותר - יש בזה יותר כבש.

אם יהיה לכם מזל תוכלו לראות איך מכינים גבינה צ'רקסית מעולה: כשמכינים לַבָּנֶה שומרים את המים שניגרים. שמרתם? יופי. עכשיו מרתיחים חלב צאן אורגני, ואל תגידו לנו שאין לכם. כשהחלב ממש ממש רותח, שופכים פנימה את מי הלבנה וראו זה פלא  החלב הופך גושים גושים. הוא מתגבן. מוסיפים לזה מלח ואפשר גם טעמים נוספים כמו זעתר למשל. הא לכם גבינה צ'רקסית.

קניית גבינות בבית משפחת הר סיני היא חוויה של מביני עניין. אחדות מהגבינות מלוחות במיוחד, אחרות מדוייקות. הכל בטעם ביתי ובתצורה פשוטה ולא מסחרית. אבל לא רק מוצרי חלב ניתן למצוא בחוות הר סיני. יש כאן גם קמח אורגני מלא שטעמו וסגולותיו הבריאותיות נודעים למרחוק. את החיטה הם קונים מקיבוץ שדה אליהו, טוחנים ומיד מקררים בכדי שלא יהיה צורך לנפות.

את מוצרי חוות הר סיני ניתן למצוא בבאר שבע, ירושלים, מבשרת, אפרת וכמובן כאן, במקום. מי שבא הנה יוכל לקבל גם סיור קטנצ'יק, לקנות איזו גבינה, ואם תגיעו בקבוצה תוכלו להשתתף בשיחה עם דליה הר סיני שתספר לכם את הסיפור של המקום והאידיאולוגיה שמאחוריו.