נוף של גיבורים, מצפה אילן תצפית, אלון מורה

אתרים קשורים: אלון מורה

רכס הר כביר הוא גולת הכותרת הגיאוגרפית והתיירותית של איזור שכם ואלון מורה. במרומו של הרכס - קבר שייח' בילאל ומצפה לונץ, והנוף סביב מרהיב. מכאן צופים המטיילים סביב על בקעת הירדן במערב ועל איזור שכם, הר גריזים והר עיבל במזרח. מכאן צופים בגעגוע אנשי השומרון על קבר יוסף הצדיק שננטש אך לא נשכח. מצפה אילן נמצא בדרך לפסגת ההר.
 
סגן אילן גבאי, בן קרית טבעון, היה המפקד של מחלקת בני הישיבות של גדוד 101 בצנחנים. למרות שהוא בא מנוער מר"צ והם לא בדיוק, נוצר בניהם קשר מדהים. הוא היה ישר וצנוע, וצמא ללמוד. הם אנבו אותו מאד. אילן פיקד על הביני"שים מהטירונות שלהם ועד שנפל בקרב בכפר עיטא א-שעב, במלחמת לבנון השניה. חייליו-אוהביו הקימו לזכרו את המצפה על רכס הר כביר שמעל עמק תרצה.
 
 
איפה?
רכס הר כביר, אלון מורה. היכנסו לאלון מורה ועלו במעלה הכביש. בפניה ראשונה – ימינה, פניה שניה [לפני הכיכר] שוב ימינה, בצומת טי שוב פנו ימינה עד לישיבת אלון מורה. המשיכו בכביש המתעקל שמאלה עד שתראו חניית חצץ [מאחורי חדר האוכל של הישיבה]. חנו ולכו 20 מטר, לשלט עץ קטן: "מצפה אילן"
 
 
הנוף מהמצפה עוצר נשימה. ההר נשבר במצוק תלול והעמק נפרס לרגלי המצפה. אחרי העמק  ההרים: הרי גלעד במזרח, הר הכרמל במערב ובתווך החרמון והתבור שכרגיל, רואים אותם ביום בהיר. באביב פורחים במצפה אירוס אחר הצהריים, כלניות ונוריות, רקפות, סחלבים וצבעונים. 
 
ההשקעה במקום ושימת הלב לפרטים מרשימה. הכל משתלב עם השטח. אפילו הקונסטרוקציה והצבעים של הפרגולה נבחרו כך שלא יפריעו למשתאה מול הנוף. בקיצור - מקום מושלם לקפה זוגי או דייט ראשון, ארוחת בוקר משפחתית או סתם התבודדות.