רוח ונחת רוח חוות, ישוב הדעת מרכז רוחני, גבעות שילה

אתרים קשורים: שבות רחל, שילה

אם אתם חייבים למצוא את המתנחלים על הגבעות, אלה עם הזקנים והפאות, המבט המטורף, העיזים והפחונים רוצו לחוות ישוב הדעת. אנשי המקום עונים לכל הסטריאוטיפים שלכם, מלבד אחד: הם מתוקים נורא. במקום להרביץ לערבים ולעקור עצי זית הם עסוקים בעיקר בהתבודדות או התגודדות במעגלים מחובקים.


מה זה חוות ישוב הדעת, אתם שואלים. התשובה פשוטה. זהו מרכז להתחדשות והטענת הגוף והנפש ברוח פנימיות התורה והמסורת העברית העתיקה. הבנתם? לפני יותר מעשור התיישבו כמה צדיקים על גבעה אחת בלב השומרון, והרגישו תחושה עצומה של נחת. הם החליטו לא לשמור את הנחת הזאת לעצמם, והקימו את המרכז לכל הדברים שהזכרנו קודם. החלום שלהם היה לאפשר לכל אחד להגיע למקום ולהנות מסדנאות התבודדות, עבודת אדמה ומרגוע לנפש המתרוצצת, ובקיצור: "ישוב הדעת".

מקור השם והרעיון היה מתוך תורה י' בחלק ב' של ליקוטי מוהר"ן לרבי נחמן מברסלב, שקבע כי "מה שהעולם רחוקים מהשם יתברך ואינם מתקרבים אליו יתברך, הוא רק מחמת שאין להם ישוב הדעת. והעיקר הוא להשתדל ליישב דעתו היטב".

 

איפה?

בגבעות שילה. משבות רחל סעו ישר [מזרחה], אחרי מספר קילומטרים פנו שמאלה בבית האדום, החווה מיד מימינכם

טלפון

054-3980141 מנחם (המנהל)                      

052-771-774 הרב מיכי 

054-7007893 אולגה

אתר האינטרנט

ydaat.com

שפות

עברית / רוסית

כמה זה עולה?

שבת: כ-200 לאדם בלינת שטח, כולל ארוחות. מפגש וסדנה: כ-500 לקבוצה

בשביל מה?

כי זה יותר קרוב מאומן, יותר זול מקוסטה ריקה ויותר נכון מהודו

מתי?

לבקר אפשר תמיד. שבתות וסדנאות: בעיקר באביב ובקיץ. הפעילות במקום לפי לוח האירועים באתר האינטרנט, או בתיאום מראש

מידע שימושי

ליד החווה אולגה קטקוב מארגנת שתילת עצים לקבוצות דוברות רוסית. בפעילות זו נשתל פארק ושדרת ארזים, שנקראית שדרת הזיכרון. לפרטים התקשרו 054-7007893

את החווה הקים נתי רום, אליו הצטרף הרב מיכי יוספי, שהקים את הבית היהודי הראשון בהודו לפני 13 שנה, ומאז עוסק בפעילויות קירוב ולימוד בארץ ובעולם, ברוח ברסלב. החווה נמצאת בקצהו המזרחי של רכס הגבעות של שילה, על גבול מורדות בקעת הירדן, אחרי הישובים שבות רחל ואחיה, על יד קידה, עדי-עד, הבית האדום, אש-קודש ועוד כמה גבעות שהוקמו לאחרונה ולא הספקנו לרשום.

למקום נקבצו כמה צעירים ונרתמו למלאכה, הגופנית והרוחנית. החווה מלאה קסם פראי ומסעיר: מטופחת ומוזנחת גם יחד, בשילוב כפרי מתנחלי אופייני. חווה אקולוגית חקלאית, מבני עץ, חצרות ושבילים מתוחמים באהבה בטרסות מאבן מקומית, עיזים ועצי פרי, בורות מים ומקוואות, סככות ומערות, והיד תמיד נטויה לפיתוח המקום. בכל זמן שתגיעו תמצאו מישהו בבגדי עבודה. ומישהו אחר נח. הוא בהתבודדות.

במקום החל הרב יוספי לקיים שיעורים, סדנאות רוחניות, התבודדויות ושבתות אירוח, וההמונים באים. התנאים לא בדיוק וולדורף אסטוריה. מי שלא מצא מקום בצימרים בקידה או בקרואנים להשכרה בעדי עד, ישן ב"מלון אלף כוכבים", כלומר תחת כיפת השמיים.

כיום מתנהלות שבתות כאלה בחווה כמעט בכל שבוע, וקבוצות מאורגנות מגיעות מיוזמתן למקום בכדי להניח מעט את הנפש. מלבד שבתות האירוח ניתן להגיע לחווה בימי חול לביקור, מפגש, התוועדות, שיעור או סדנה. ניתן לקיים מפגש ייחודי של התבודדות מונחית לקבוצות, ולשבת לארוחה סביב שולחן ערוך בתוך מערה מטריפה ביופיה שחפרו החבר'ה מהחווה בבטן האדמה. גם אם סתם עברתם באיזור  תקפצו להגיד שלום. יקבלו אתכם יפה.

נכון, אנחנו אנשי החיים הטובים, ואוהלים ומערות זה לא בדיוק בשבילנו. אבל מה איכפת לכם לפגוש קצת רוחניות? אם תשבו עם הרב מיכי במערה ותשמעו כמה מילים של טעם  אולי תגלו שהוא פוגע בול בפוני. בינינו  באמת כולנו צריכים קצת ישוב הדעת.