וְהִנֵּה עֵלִי יֹשֵׁב עַל-הַכִּסֵּא, פינות ישיבה ותצפית, עלי

תגיות: טבע, נופש, תיירות
אתרים קשורים: עלי

בחרנו עבורכם שלוש פינות ישיבה ותצפית, שכל אחת מהן שוה ביקור. כולן מושקעות בחן ובאהבה, ומאפשרות תצפית, פיקניק או סיור רגלי קצר. הרצף ביניהן יאפשר לכם הכרות מעמיקה עם האיזור כולו.


עלי הוא ישוב מיוחד. "קרית גנים קהילתית", בפי מייסדי המקום, מתוכננת בקפידה ומתפתחת ביסודיות, ובה מאות משפחות. הישוב נוסד כישוב מעורב לדתיים וחילוניים וכיום רוב תושביו דתיים. בישוב הוקמה המכינה הקדם צבאית הראשונה ומוסדותיה, "בני דוד". בוגריה, אנשי צבא, תורה ומעשה, השפיעו רבות על אופי הישוב. הישוב מתפתח על שטח עצום, כשכל הגבעות סביבו נבנות לשכונות על פי תכנון מראש. אחת ההשלכות של הרצינות של אנשי עלי היא הפיתוח האסתטי של המקום. עלי הוא פשוט ישוב יפה, והנוף מגבעותיו מרהיב. לשם כך בחרנו עבורכם שלוש פינות ישיבה ותצפית, שכל אחת מהן שוה ביקור. כולן מושקעות בחן ובאהבה, ומאפשרות תצפית, פיקניק או סיור רגלי קצר. הרצף ביניהן יאפשר לכם הכרות מעמיקה עם האיזור כולו.

 

1. דרך עמיחי עלי

"דרך עמיחי" היא אחד הפרויקטים המושקעים והמרשימים בפיתוח נוף באיזור. זוהי דרך נופית שנבנתה לזכרו של בן הישוב, עמיחי מרחביה ז"ל, שנפל במלחמת לבנון השניה. אורך הדרך כקילומטר אחד, והיא יוצאת מהקניונית - מרכז הקניות במרכז הישוב עלי, עוברת בין עצי יער עלי ומגיעה למעיין הגבורה [עמ' 73] המקסים שבתחתית הואדי. הפרויקט הוקם בסיוע בני משפחת פאליק. בחניון שבתחילת הדרך מתקני כושר פעיל לילדים ומבוגרים, אבן זיכרון לעמיחי וחבריו, נופלי קרב בינת-ג'ביל, ועמדת הסברה קולית על הקרב ועל הנוף הנצפה באיזור. הנוף מעט מוגבל, כיון שהמקום די נמוך, אך המידע מקיף, ובתצפיות האחרות תשלימו את החסר. ההליכה בדרך היא בירידה, בשביל עפר נוח, עשויה להתאים למשפחות עם ילדים ואפשרית להליכה עם עגלות. הדרך מתאימה להליכה רגלית בלבד. מכיון שעשינו את הדרך בשבילכם  אנחנו ממליצים בחום לצאת בשעות הבוקר בהן המעיין שקט ואינטימי, ולקחת כובע ומים.

איפה? במרכז הישוב עלי. כדי להגיע סעו משער הישוב ישר, ובצומת ה-T פנו שמאלה. מיד מימינכם תראו את הקניונית [בה תוכלו להצטייד באוכל ושתיה לדרך] ומשמאלכם את דרך עמיחי.

 

2. הקרוֹן גבעה ט' [היובל] 

גבעה ט', הנקראת גם שכונת היובל, היא הגבוהה שבגבעות עלי, וממוקמת על הר נישא בגובה 845 מ'. הגבעה צופה על כל הרי האיזור והנוף הנשקף ממנה מרהיב. אם יגידו לכם כאן ש"ביום בהיר רואים את החרמון"  תאמינו להם. ראינו בעצמנו, וזה מדהים. בשכונה שבמרומי הגבעה עשרות משפחות מתוקות, חלקן בבתי קבע וחלקן בקרוואנים. בצידה המערבי של הגבעה נבנה אתר מקסים לתצפית, הכולל קרון רכבת מצופה עץ ולו מרפסת וגן עשויים בטוב טעם. הקרון אמנם נקרא מרכז מבקרים והוא ערוך לשמש כבית קפה קטן, אך בינתיים הוא נפתח רק לאורחים המתואמים עם מזכירות הישוב [02-9943333]. אנחנו רוצים להאמין שבקרוב המצב ישתנה ותיפתח כאן מסעדונת [במזכירות מבטיחים שהיום הזה קרב ובא], אבל עד אז תביאו תרמוס. בכל מקרה, גם בלי להכנס לקרון  התצפית יפה, והדשא והשולחנות במרפסת יאפשרו לכם לשבת לפיקניק באתר נגיש, מטופח ונעים לעין. במקום ניתן להושיב קבוצות גדולות ואפילו לקיים אירועים ושמחות בתיאום עם מזכירות הישוב. מיטיבי לכת יוכלו לצאת מכאן לירידה בערוץ הנחל התלול עד למעיין הגבורה. יאצק ושמשון תזמנו 20 דקות. לא למפונקים כמונו. 

איפה? בגבעה ט' [שכונת היובל], עלי. ניתן להגיע לגבעה בשתי דרכים: הסלולה והמאובקת.

הדרך לאנשים מיושבים עולה ממרכז הישוב דרך גבעה ה' היא שכונת נוף הרים. סעו על פי השילוט לנוף הרים או ככה: מכביש הכניסה לישוב ישר עד למעלה, ימינה בצומת, וישר עד למרומי הגבעה. בתוך שכונת נוף הרים פנו שמאלה, עלו לשיא הגובה וסעו בכביש הצר העובר לאורך קו הרכס מגבעה ה' לגבעה ט'. בתוך גבעה ט' סעו ישר בין בתי הקבע עד לקרואנים, ימינה עד הסוף, הקרון יחכה לכם ליד בריכת מים גדולה.

הדרך המאובקת מתאימה לג'יפאים ולאוהבי השטח [גם רכבים פרטיים יעברו כאן], והיא עולה בדרך עפר מקסימה בין מטעי הזית הישר אל הקרון. מכביש הכניסה לישוב סעו ימינה לכיוון הגבעות, אך אל תעלו בכביש הסלול. בצומת הפונה שמאלה לשכונות פלגי מים ונוה שוהם רדו ימינה לדרך העפר. סעו בזהירות בעליה לאורך צלע ההר, כאשר מימינכם למעלה תוכלו לראות את הקרון הצופה על הנוף, ובתחתית הואדי [צריך לעצור כדי למצוא] את שתי הבריכות העגולות של מעיין הגבורה. במזלג השבילים פנו ימינה, העליה טיפה תלולה אך הדרך תביא אתכם ישר אל הקרון. 

 

3. חורשת אריאל פלגי מים [שׁוּנֶה]

על גבעה מתונה בחלקו הצפוני של הישוב עלי נמצאו חורבות מבנים עתיקים, המכונים "חירבת שׁוּנֶה". כיום שוכנת במקום שכונת פלגי מים. יודעי דבר יספרו על מעין ואמת מים הנובעים לא רחוק מכאן, אבל אנחנו לא נשלח אתכם להתלכלך בבוץ. אנחנו כן מציעים לכם, לעומת זאת, לשבת לתצפית יפהפיה ב"חורשת אריאל". החורשה ניטעה לאחרונה לזכרו של בן הישוב אריאל חובב ז"ל, שנפל בפעולת איבה. במרומי הגבעה מרפסת עץ מוצלת ונוחה, הכוללת שולחנות פיקניק וכיור מים. מהמרפסת ניתן לצפות מזוית מרהיבה בעמק לבונה, עמק קטן ויפה, זרוע שדות ומטעים. עצי החורשה עדיין צעירים, אך ביניהם כבר פרצו אנשי המקום דרכים לטיול רגלי קצר בשיפולי הגבעה. פינה מצויינת לעצירה ופיקניק, ותצפית נהדרת על הנוף.

איפה? בשכונת פלגי מים, עלי. סעו בכביש הכניסה לישוב ישר עד למעלה, ימינה בצומת, שמאלה בפניה המשולטת לשכונות פלגי מים ונוה שהם, ישר עד לגבעה. בגבעה עברו את בתי הקבע ועלו שמאלה לקרוואנים שבשיא הגובה. הסככה שמימינכם היא התצפית של חורשת אריאל.