שני פוחלצים וגעגוע, מדרשה ובית ספר שדה, עפרה

אתרים קשורים: עפרה

מדרשת עפרה היא אימפריה של אירוח.


תוכלו למצוא כאן 45 חדרים, 250 מיטות, 3 חדרי אוכל נפרדים, אולמות לכינוסים, מבנים לקבוצות סמינריוניות וחדרי דיונים. בין החדרים מרחבי דשא ופינות ישיבה. במהלך כל שבתות השנה והחגים המדרשה מארחת שבתות חתן, בר/בת מצוה, בריתות ואירועים משפחתיים. בחגים ובחופשים אפשר ללון במדרשה כחלק מנופשון מאורגן, או פשוט להתאגד כמה משפחות יחד ולארגן נופשון פרטי. החדרים ברמה בסיסית ביותר. מיטות פשוטות, מקלחת, מזגן. זהו.

אם אתם רעבים קחו בחשבון שאת חדר האוכל יפתחו בעבורכם רק אם תהיו קבוצה של 50 איש ומעלה. לעומת זאת  עפרה מלאה באפשרויות קולינריות [ע"ע], כך שאין סיבה לדאוג. אפשרות נוספת היא להשתמש בחדר האוכל באופן עצמאי, ולבשל בו לבד. בקיץ יקבלו אורחי המדרשה הנחה בכניסה לבריכה של עפרה.

 

איפה?

בכניסה לישוב עפרה, משמאל

טלפון

לנופש - מדרשה: 02-9975411. לטיול - בית ספר שדה: 02-9975516

כמה זה עולה?

זוג לסופ"ש באירוח מלא [לינה, 3 סעודות ו-2 טעימות של קפה ועוגה] 590 ₪. ילד [2-12] 236 ₪

בשביל מה?

בגלל המקצועיות, אהבת הטבע ואהבת הארץ. לטיול בקבוצה  זה המקום המושלם

מתי?

מענה טלפוני במשרד: 8:00  18:00. זמן מומלץ לטיולים: ימי שישי בבוקר

גישה לנכים

גישה מלאה לנכים לאולמות, חדרי אוכל וכיתות. אחדים מהחדרים ללא מדרגות

כשרות

חדר האוכל כשר למהדרין

יש מה לעשות כאן! המדרשה סמוכה ועובדת בשיתוף פעולה מלא עם בית ספר שדה עפרה של החברה להגנת הטבע. יחד עם הנופש תוכלו להזמין הדרכה ליום טיול. כמובן שמי שמעוניין יוכל לקבל המלצות לטיולים עצמאיים בבית ספר שדה, הם מכירים את השטח היטב. בית הספר שדה מפעיל גם סיורי ימי שישי וכנסים, התעדכנו אצלם. אם אתם במקום, היכנסו למיצגון המקסים בכניסה לבניין בית ספר שדה. בארונות זכוכית מוצגים בעלי חיים מפוחלצים שנמצאו מתים בשטח, ובגן פזורים כלים חקלאיים עתיקים מהאיזור. אמנם מיצג קטן ופשוט, אך מלווה בהסברים ובידע רב, חוויה למשפחות ולאוהבי טבע. הפשטות והאותנטיות דווקא מוסיפים לקסמו של המיצג הזה: הוא הוקם לפני עשרות שנים, בידי אנשי החברה להגנת הטבע שהקימו את המקום. המבקרים בעפרה קצת מופתעים לגלות שזה מה שעניין את ראשוני עפרה - עופות דורסים, יונקים מוגנים וכלים חקלאיים. הכל על אהבת הטבע, אף מילה על התנ"ך. ואנחנו חשבנו שהם באו להרביץ לערבים.

המקום לזיכרון אחד אישי: אחד ממייסדי בית הספר היה יאיר בשן ז"ל. אוהב הארץ והאדם, איש טבע וגם דוֹד אהוּב. לאחר עשרות שנות סיור והדרכה בארץ ובעולם נפטר יאיר ממחלה קשה. הסיור שלנו בעפרה מנציח משהו ממורשתו, ושומר לו מקום של אהבה, זיכרון וגעגוע.

מדרשת עפרה מפעילה גם את מרכז המבקרים בעמונה. עמונה היא גבעה מזרחית לעפרה שבחורף 2006 נהרסו בה תשעה מבני קבע שנבנו ללא היתר. האלימות הברוטאלית שהופנתה כלפי מתנגדי ההריסה הפכו את המאבק בעמונה לסמל של אכזריות מחד ולגבורה מאידך. את כל זה תוכלו לראות בסרטון באורך 14 דקות במרכז המבקרים בעמונה, הבנוי ליד חורבות אחד הבתים. הדקה הראשונה של הסרט קשה לצפיה ואינה מומלצת לילדים. לעמונה תוכלו לקפוץ לסיבוב ותצפית גם ללא תיאום, הנוף מקסים.  

חוץ מכל אלה  בשנים האחרונות הבינו בישוב עפרה שסיפורי הראשונים של ההתנחלות כבר יכולים להפוך לקלאסיקה. הישוב עפרה הוא הישוב הקהילתי הראשון, וטוען לכתר ההתנחלות הראשונה ביהודה ושומרון [באלון מורה, קדומים וחברון יש מתנגדים לטענה]. לכן פוזרו ברחבי הישוב שלטים על גבי מבנים ופריטים מראשית ההתישבות במקום, שהחלה במחנה ירדני נטוש אחרי מלחמת ששת הימים. בשלטים סיפורי גבורה, חלוציות ונוסטלגיה. נהיו לנו טמפלרים, המתנחלים האלה. בשביל למצוא את השלטים צריך קצת לחפש ולשאול, אבל ניתן לכם רמז: התחילו מהג'יפ המתנוסס בכיכר הכניסה לישוב, והמשיכו למבנים הירדנים שנמצאים בסמוך לשטח המדרשה. יחד עם מיצג הפוחלצים והתצפית בעמונה  תוכלו להשלים כאן סיור מרתק ומלא תוכן שפתוח תמיד ובחינם!