קנקן תירוש, יקב גוש עציון, יקב בוטיק ומסעדה, צומת גוש עציון

אתרים קשורים: אלון-שבות, צומת גוש-עציון

"חַכְלִילִי עֵינַיִם, מִיָּיִן; וּלְבֶן-שִׁנַּיִם, מֵחָלָב" [בראשית מ"ט, י"ב] - זוהי ברכת יעקב לבנו יהודה. ואכן, מבורכת ארץ יהודה בגפנים ויקבים ומבורך גם יינה.


יקב גוש עציון הוא יקב גדול ומפותח, בו יוכל המבקר לסייר סיור מלמד, לטעום מהיינות המבורכים ולסעוד במסעדה שהוקמה במקום. שרגא רוזנברג שהקים את היקב התחיל, כמו כל משוגע לדבר, את התחביב בבית. כשתחביב תפח למימדים מפלצתיים של 2,000 בקבוקים בשנה - הוא הבין שצריך להקים מקום רציני ולהוציא את הבקבוקים מהאמבטיה.

ברוב יקבי הבוטיק לא תמצאו יינות לבנים כי קשה יותר לייצר אותם. אבל שרגא אוהב אותם במיוחד ומייצר אותם לצד האדומים. איך? ובכן, הכל מתחיל בכרם. הגפנים שתולות ברווחים גדולים, כמו אצל הערבים. אחרי הבציר יעבור הענב מעיכה. העינב הלבן יעבור סינון ואז תסיסה, העינב האדום תסיסה ואז סינון. למה? כי ביין אדום העפיצות והצבע באים מהקליפות, בלבן הם הופכים את היין מריר. את היין מיישנים בחביות אלון 20-12 חודשים בחדר עם בקרת לחות וטמפרטורה.

איפה?

צומת גוש עציון [להלן "צומת הגוש"]. פנו מערבה בכיכר ומיד ימינה לפי השילוט

טלפון
02-9309220 - הזמנת סיורים הכוללים את טעימות היין              
052-5057774 - גדעון, הזמנה לקבוצות האולם האירועים 
אתר האינטרנט

gushetzion-winery.co.il

שפות

התפריט בעברית ובאנגלית

כמה זה עולה?

סיור 10 ₪, סדרת עמק ברכה 130 ₪, יין פטל 70 ₪

בשביל מה?

בשביל להביא את האורחים שלכם לפגישה במקום עם סטנדרט גבוה

גישה לנכים

יש

שעות העבודה

א' - ה' 23:00-8:30, ו' 14:00-8:30  [בחורף עד 13:00], מוצ"ש משעה אחרי צאת שבת. סיורים בתיאום

מידע שימושי

במקום נפתח אולם אירועים "גן תמר"!

כשרות

מהדרין

 

ביקב גוש עציון מכינים 12 סוגים שונים של יין, ברמות שונות, לבנים ואדומים. הם נחלקים לשלוש קבוצות: עמק הברכה - סדרת העילית של היקב, האלון הבודד - סדרת הביניים, והסדרה הבסיסית [אבל הטעימה!] ושמה נחל הפירים, שהיא בלנד של כמה זנים. במקום נמכרים גם ליקרים, אבל השוס הגדול הוא יין פטל [ממש יין, לא ליקר!], אל תחמיצו.

לפני כמה שנים פתחו שרגא ותמר רוזנברג מסעדה חלבית ליד היקב עם תפריט מוקפד והמלצת יינן איזה יין יחמיא למנה אותה תבחרו. האוירה הייטקיסטית נקיה, והאוכל טעים. בכל שוררת תחושה של ירידה לפרטים, דיוק והקפדה. במקום מתקיימים ארועים של עד 200 איש, במרפסת או בגן.

כמו במסעדה – גם היקב מוקפד ומודרני. מעל פס הייצור של הייקב, בעל מיכלי הנירוסטה המבריקים והטכנולוגיה המתקדמת, נבנה גשר עילי היוצא מקומת המסעדה העליונה ומאפשר למבקרים לצפות בתהליכי ייצור היין.

לכרם של רוזנברג קוראים מגדל עדר, על שם יישוב תימני ששכן באיזור. בין השנים 1927 ל-1929 ישבו כאן קבוצת משפחות תימניות כי האמינו שהמשיח יבוא מכאן ורצו להיות הראשונים שיראו אותו. ואז, חורף אחד, ירד שלג. והתימנים כמעט קפאו למוות המסכנים. שכניהם הערבים הצילו אותם, אבל ההתישבות התימנית לא החזיקה מעמד, וכעבור זמן מה קיפלה את הקובנה וחזרה לירושלים.

ואם כבר בענייני ערבים עסקנו: יקב גוש עציון והמסעדה שלו נגישים ופתוחים, גם לשכנים ממול. הזוג רוזנברג מספרים שחוץ מתיירים ותושבי הגוש, קובעים להפגש פה גם ערבים מבית לחם וחברון עם יהודים לפגישות עסקיות. בשבוע הראשון שהמקום היה קיים ישב פה ערבי שמכר ארבע משאיות חדשות! מאז שורה הברכה לא רק ביין אלא גם בעסקי הסועדים. בגלל שהיקב יושב בין יישובים ולא בתוכם, מתקיימים פה גם שיחות שלום ושכנות בין ערבים למתנחלים. יש כזה דבר. אפילו מנהל הבנק הפלסטיני יושב פה המון [אל תגלו]. שלא תגידו שאין סלבריטאים ביו"ש.