אלופי הסוס, אורוות תקוע, חוות סוסים, תקוע

תגיות: בילויים, משקים
אתרים קשורים: תקוע

"תתחילו להבריש" אומר לנו אילן במבטא צרפתי כבד.


שתי סוסות מדהימות עומדות לפנינו. אנחנו מולן, עם שתי מברשות לסוסים, לא מבינים מה פתאום אנחנו צריכים להבריש. באנו לרכב. אולי הם חושבים שאנחנו בהשתלמות וטרינרית או משהו. אבל כשאומרים לנו משהו במבטא צרפתי אנחנו זורמים. הברשנו.

אחרי שהמפקד היה מרוצה מנקיון הסוסים, עלינו כולנו על הבהמות ורכבנו במעגל בזירה, עם הוראות באותו מבטא צרפתי. כבר לא התאפקנו ושאלנו את אילן ואסתר, בעלי החווה, מה קורה כאן.

"אנחנו מאמינים שהסוס הוא לא מכונה. צריך שיהיה קודם קשר בין הסוס לרוכב. הסוס צריך לדעת מי הבוס, אנחנו צריכים לראות שלא מכאיבים לו. ההברשות בהתחלה הם גם מפיגות מתח. שלך, לא של הסוס". אה. טוב. הבננו. יצאנו למרחבים. טיול סוסים, הרי תקוע, סוף אביב.

איפה?

בפאתי תקוע א'. בכניסה לישוב פנו ימינה לכיוון תקוע ב', ולפני הקרוואנים ימינה ושמאלה. בסוף אתר הקרוואנים רדו שמאלה בשביל עפר, לפי השילוט. החווה מימינכם

טלפון

052-5217452

שפות

עברית / צרפתית

בשביל מה?

כי לכל סוס יש שם. חוויית רכיבה שונה, ייחודית ומלמדת  

מתי?

ימים א'-ו'. יש לתאם מראש. בקיץ מתקיימת קייטנת רכיבה

גישה לנכים

שביל עפר לרכב מגיע עד לתוך החווה. בעליה על הסוסים - הצוות בטוח יעזור

בצרפת היו לאילן ולאסתר 70 סוסים, וחווה בגודל של 700 דונם. חלום. היה בחווה יער ונחל, היתה בריכת שחיה וצימרים לילדים שבאו לעשות קייטנות רכיבה במקום. ב-2002 הם עלו והקימו את החווה בתקוע. יש להם 24 סוסים ושתי נאקות שהבדואים בדרום ויתרו עליהן כי היו פצועות. מאז הן החלימו ונותרו בחווה. חלק מהסוסים הם סוסי פוני שילדים רוכבים עליהם. יש מגוון שיעורים ורכיבה טיפולית, למרות שאסתר מסתייגת מהמושג: "יש עודף איבחון בחברה שלנו היום. כל ילד שהוא קצת שובב מיד מאובחן כבעייתי ורושמים לו טיפולים. ברור שלילד יותר מעניין וכיף להשתולל בחוץ מלשבת בכיתה, לא? אני חושבת שלרוב הילדים הרכיבה עוזרת לגבש את הביטחון העצמי, ולכן ה"טיפול" מצליח".

הטיול המשיך. בהרים הלכנו, במישורים דהרנו. הסוסים היו ממושמעים להפליא. אפילו הפחות מנוסים מבינינו הצליחו להשתלט עליהם. היה נהדר.

חשוב שתדעו: לכאן לא באים כדי לטייל, לכאן באים כדי לרכב. הביקור בחוות תקוע הוא לא חוויה מצופה פלסטיק. כולו אותנטיות. מבנה החווה בנוי בעשר אצבעות על צלע ההר, והוא מזכיר קצת מאהל בדואי. בשלוחה הסמוכה מגודר שטח מרעה לעשרות הסוסים ולזוג הגמלים, והתחושה מקומית מאד. גם הטיול לא נבנה עבור תיירים שמנדריקים. זהו לא סיור לימודי מודרך לנחל או למדבר, אלא סיבוב מתקוע א' לתקוע ב' ובחזרה, על צלע ההר הצופה אל כל הנוף הזה. עיקר הסיור הוא בחווית הרכיבה שבו. המקצועיות והחביבות של אנשי הסוסים מצדיקים את הביקור, ונותנים לו עומק ותוכן.

בחווה תוכלו לקיים גם שמחות קטנות. משפחות מגיעות מכל הארץ לחווה עם עוגה או פיצה, וחוגגות על ספות זרוקות שאנטי בצל הסככה יום הולדת לילד. בלי קוסם. קטן, פשוט ומגניב בטירוף. החווה ערוכה לכיתה שלימה של ילדים שבאה לרכב, ואילן ואסתר אלופים גם בעבודה עם ילדים, לא רק עם סוסים.