מאוהלים למדליות, טורא יקב בוטיק, רחלים

אתרים קשורים: רחלים

יקב "טורא" הינו יקב משפחתי אחוזתי [Estate Winery] הממוקם בישוב רחלים. היקב הוקם ע"י ורד וארז בן סעדון בשנת 2003. ורד וארז נטעו כרמים בהר ברכה בשנת 1997, ומצאו ברכה בעמלם. היקב מייצר ארבעה סוגי יינות: קברנה סוביניון, מרלו, בלנד של שניהם ויין קינוח ייחודי בסגנון פורט.


היקב הציב לו למטרה להוציא את יינותיו רק לאחר 3 שנים, כך שהיין מתבגר בחביות במרתף היקב כ-21 עד 22 חודשים ולאחר מכן לפחות עוד שנה בבקבוק. כיום היקב עומד על ייצור 12,000 בקבוקים בשנה. היינות נמכרים בארץ ומיוצאים למדינות נוספות בעולם ביניהן ארה"ב, בלגיה, אוסטרליה וקנדה.

את היינות של "טורא" תוכלו לטעום ולרכוש בסיור במרכז המבקרים שביקב, בישוב רחלים, המכיל עד 30 מבקרים. משך הסיור כ-40 דק'. ניתן לטעום מן היינות ולרכוש אותם במחיר מיוחד.

"אנחנו מחדשים את מסורת אבותינו בייצור יין", מספר ארז. "אנחנו מעניקים לארץ אהבה, והארץ מחזירה אהבה כפולה".

ואכן, ארץ ישראל היא כנראה שותף טוב לעסקים: משפחת בן סעדון הצעירה היא גם מעצמת חקלאות. 450 דונם הם מחזיקים בהר ברכה ובשילה, ועד היום, ברוך השם, בכל שנת בציר זוכים היינות של "טורא" למדליות בתחרויות יין בארץ ובעולם.

 

איפה?

ברחלים. היכנסו ליישוב, המשיכו עד לכיכר קטנה, ישר [זה קצת שמאלה], וימינה בפניה השלישית. המשיכו קצת שמאלה והיקב נמצא במבנים המשולשים מימינכם

טלפון

052-3128000, 052-7966613

דואר אלקטרוני

Infov@turavinery.com

אתר האינטרנט

turawinery.com

כמה זה עולה?

ביקור לאדם בודד 26 ₪

בשביל מה?

כי מה צריך יותר מסיפור טוב ויין עם מדליות

מתי?

בתיאום

גישה לנכים

ישנה

כשרות

OU, הרב אונגר ורבנות מקומית

לאחרונה הרחיבו ורד וארז את עסקי החקלאות שלהם, והם מגדלים ומפיקים שמן זית, מייצרים דבש דבורים, מגדלים מטעי תפוח אורגני, ומייצרים ממנו סיידר אלכוהולי טבעי, שנמכר במיטב הפאבים באיזור המרכז. את הסיידר עדיין לא ניתן לטעום ביקב אך ארז מבטיח שמכונת המזיגה המיוחדת, המתסיסה את הנקטר המתוק, תגיע גם היא בקרוב. כשתגיעו תזכירו לו.

עצם הביקור בישוב רחלים הוא מיוחד. מדובר בישוב העקשן ביותר ביהודה ושומרון. באמצע הלילה, בחורף של שנת 92', עלתה על הקרקע חבורה של רווקים צעירים, שהחליטו שחם להם מדי בבית והם חייבים לגור באוהל בשלג. הם הקימו את "רחלים" על שמן של שתי נשים שנפלו בפעולות איבה. עקב הנסיבות המצערות - בממשלה החליטו לא לפנות אותם, אבל גם לא ליישב אותם. נראה למי יש יותר סבלנות.

כמעט עשר שנים גרו הצעירים הבלתי נלאים בשלושה אוהלים משולשים וארוכים, אכלו בוץ, קפאו מקור, וחלמו שיום אחד יקום פה ישוב, יבנו פה בתים, והאוהלים המשולשים יהפכו למוזיאון או משהו. כיום גרות בישוב כמה עשרות משפחות, ויקב בוטיק קטן וחמוד ממוקם בשלושת האוהלים ההם, במה שארז בן סעדון מכנה "אחוזת הראשונים של רחלים". תענוג.